מגזין הכתבות של ישראל
Search

הדרך אל הבית: מידע חשוב לפני רכישת דירה

רכישת דירה

עומדים לרכוש דירה? הדרך אל הבית עוברת במסלול הנכון והבטוח, כאשר אתם יודעים איך להיערך, מה לעשות ומה לבדוק. נציג כמה מהתחנות החשובות ביותר, בדרך אל הדירה שתהיה לכם לבית. 

אלה הדברים שכדאי לדעת על משכנתא

רכישת דירה נעשית על פי רוב בעזרת משכנתא מהבנק. חשוב לדעת בעניין זה כמה וכמה דברים עקרוניים:

 1. הבנקים לא מממנים את כל עלות הרכישה. לרוב, ניתן להשיג מימון בסך של 50 – 70 אחוז מערך הדירה. 
 2. ערך הדירה נקבע בהתאם למחיר בחוזה או על פי קביעת שמאי. זוהי החלטה של הבנק ומתוך זה נגזר הסכום שתוכלו לקבל. 
 3. ניתן להתייעץ עם יועץ משכנתאות או לקחת ייעוץ משכנתאות בכדי להתארגן על מסלולי המשכנתא הטובים בשבילכם. 
 4. בחירה במשכנתא הנכונה באמת יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים ויותר, לאורך השנים.  

דירה מקבלן, כן או לא

התלבטות מרכזית שמלווה רוכשי דירות רבים היא האם לבחור דירה מקבלן או לקנות דירה מיד שניה. יועץ בתחום הנדלן יוכל לסייע לכם עם רשימה של דירות אפשריות, הן כאלה והן כאלה, אבל צריך להביא בחשבון כמה נקודות: 

 1. דירה מקבלן מקנה לכם את איכות החיים המיטבית, אולם היא עשויה להיות יקרה הרבה יותר ביחס לדירה מיד שניה שנמכרת בסמוך. תחילה, בדקו היטב מהם האמצעים שלכם וכמה משכנתא תוכלו לקבל. 
 2. אם אתם בכל מקרה מתכוננים להשקיע כסף רב בשיפוץ ובהתאמות של הדירה, יש בכך כדי לתמוך בדירה מיד שניה. לעומת זאת, אם מצאתם דירה מקבלן שעונה בצורה מקיפה על צרכיכם, זה יחסוך לכם הרבה טרחה בהמשך. 
 3. בדירות חדשות נהנים הרוכשים מסוג של ביטוח קבלני. כלומר אם מתגלית בעיה כזאת או אחרת, הקבלן צריך לבצע תיקונים על חשבונו. 
 4. ברכישת דירה מיד שניה, אין למוכר הדירה אחריות בפני הקונה, בתנאי שביצע את העסקה בתום לב וללא הסתרת פרטים מהותיים. ניתן להיעזר בשירות בדק בית, על מנת לוודא מהו מצב הדירה הממשי. 

דירה על הנייר, כן או לא  

דירות מקבלן מתחלקות לשני סוגים – דירות שבנייתן הושלמה ודירות שעדיין טרם נבנו או שנמצאות בשלבי בנייה ראשוניים. דירה שצפויה להיבנות בתקופה הקרובה ואף בשנים הבאות נקראת דירה על הנייר. כדאי או לא כדאי? שימו לב לכמה סוגיות:

 1. דירה על הנייר כדאית רק במידה והקבלן מעניק לרוכש הנחה משמעותית ביחס למחיר השוק. 
 2. ישנו סיכון ברכישת דירה על הנייר, שכן הקבלן עלול לפשוט את הרגל או לקרוס לפני השלמת הבניה (סיכון לא מאוד גדול, אך גם לא שולי). 
 3. ברכישת דירה על הנייר, חשוב לוודא שלא משלמים על חשבון הדירה את כל הכסף. הדבר הנכון לעשות הוא להעביר לקבלן את הסכומים היחסיים, תוך כדי התקדמות הבניה. 
עוד בנושא צרכנות
מחפשים כתבה?
נא להקליד בשורת חיפוש את הכתבה שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
Search