מגזין הכתבות של ישראל
חיפוש

כל מה שצריך לדעת על תורת המשחקים

תורת המשחקים

תורת המשחקים אולי נשמעת כמו שילוב בין מדע לבין משחקי ילדים, אולם למעשה מדובר בתחום מדעי המשפיע על חיי היום יום של כולנו. זאת ועוד, תורת המשחקים יכולה לאפשר לכל אחד ולכל אחת מאיתנו לקבל החלטות בצורה טובה יותר, בכל מצב שבו אנו מושפעים ומשפיעים על אנשים אחרים. כי את זאת יש להבין – משחק הוא בעצם סוג של כל מצב עניינים שבו התוצאה נקבעת על ידי אסטרטגיה מסוימת. האופן שבו אנחנו נפעל ומה שאנחנו נעשה, ישפיע על מעשיו של הצד השני שלאחר מכן עשויים פעם נוספת, להשפיע עלינו. 

האם תורת המשחקים יודעת לנבא את העתיד 

תורת המשחקים מבוססת על כללים מתמטיים שיכולים לסייע לנו לנבא מצבים אפשריים בעתיד. אולם, לא מדובר בניבוי על טבעי. זו איננה דרך שבה תוכלו לגלות מה יהיו למשל מספרי הלוטו הזוכים. יחד עם זאת, אם תכניסו למשוואות או להנחות שלכם נתונים מסוימים, תוכלו לנבא בסבירות מאוד גבוהה מה יתקיים בהמשך, בדגש על מערכת יחסית אנושית. 

באילו מקרים תורת המשחקים יכולה לפעול בחיים 

חשיבה אסטרטגית כפי שמשתמעת מתורת המשחקים, יכולה לסייע לנו, למשל:

  • כאשר אנחנו רוצים לנהל משא ומתן עם הבוס, על העלאת שכר. במקרה כזה, עלינו להביא בחשבון משתנים שונים כמו רמת הכישורים שלנו, תפיסת הכישורים שלנו על ידי הבוס, מצב שוק התעסוקה הנוכחי במקצוע ועלויות גיוס של עובד חדש. 
  • כאשר אנו רוצים להצליח בבחירת בני הזוג שלנו. במקרה כזה יש לנסח את הכללים בנושאי חיזור, הצגה עצמית, רושם ראשוני וכדומה. שאלה מרכזית היא לא רק שאלת ההעדפות שלנו אודות בן או בת זוג אלא גם העדפות של הצד השני וטווח האפשרויות העומדות על הפרק. 
  • כאשר אנו רוצים להחליט באיזה מקצוע נרצה לעסוק או מה נרצה ללמוד. אסטרטגיה כזאת צריכה לפרוס כמה וכמה אפשרויות ולהעניק ציון מסוים לכל אפשרות, בשילוב המחירים בזמן ובכסף שנצטרף להשקיע על מנת לרכוש את היכולת הנדרשת. 
  • כאשר רוצים לחלק משאבים מסוימים, בין מספר כלשהו של משתתפים. המשאבים הללו יכולים להיות פרוסת עוגה אחת שתחולק בין כמה ילדים או זכויות כרייה במכרה שמצוי על הגבול בין שתי מדינות או חלוקה של בונוס בין עובדי החברה. 
  • תורת המשחקים משפיעה גם על קבלת החלטות גורליות מבחינה פוליטית, קבלת החלטות של מפקדים בשדה הקרב ועוד. בכל מערכת מורכבת אך עם מספר נתון של משתתפים, ניתן להריץ סימולציות ולבדוק איך לנהוג, בהתאם לצפי של התנהגות הצד השני בהינתן דרך הפעולה שלנו. 

לסיכום, לכל פעולה שלנו ישנה השפעה על גורמים אחרים במערכת. תורת המשחקים שואפת לסייע לנו לקבל החלטות טובות יותר, בתוך סביבה שנראית כאוטית, אך יש בה חוקים משלה. חוקי הפסיכולוגיה, הכלכלה, הדינמיקה החברתית ובעיקר חשיבה רציונלית על בסיס נתונים, מהווים חלק מרכזי מתורת המשחקים. 

עוד בנושא חדשנות צרכנות
מחפשים כתבה?
נא להקליד בשורת חיפוש את הכתבה שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש