מגזין הכתבות של ישראל
חיפוש

השוק רותח: 5 דברים שאסור להתפשר עליהם במו"מ על העבודה החדשה שלכם

משא ומתן

שוק העבודה בישראל רותח יותר מאי פעם, במיוחד ענף ההייטק והתעשייה עתירת הידע, אך גם בענפים אחרים. דווקא בתקופת שבה שוק העבודה חם ורותח, המעסיקים משפרים תנאים ורודפים אחרי טאלנטים, ושלטי חוצות דואגים למתג את המעסיקים המובילים במטרה לגייס עובדים – עלינו ללמוד איך לנהל מו"מ אפקטיבי על תנאי השכר והעבודה שמציעים לנו, ולא להתפשר על נושאים חשובים כמו אופציות בסטארטאפ, רכב מהעבודה וכו'.

ראוי לציין כי למרות ההשלכות של תקופת הקורונה על הכלכלה ושוק העבודה, ישראל נמצאת במצב מצוין, המשק חוזר לחיים ובהייטק מגייסים אלפי עובדים חדשים. למעשה, יש התעוררות ברוב ענפי המשק המקומי, לכן נוצר מצב שבו המעסיקים חייבים לרדוף אחרי העוברים ולנסות לפתות אותם כדי לאייש את התפקידים הרלוונטיים בארגון. 

אם אתם מחפשים עבודה בהייטק או בחברה מובילה בתחום אחר – הכנו עבורכם כתבה שתסייע לכם לנהל מו"מ ללא פשרות, וכדאי לכם להתייחס ל-5 הדברים החשובים כאשר מנהלים מו"מ עם מעסיק לגבי עבודה חדשה.

הפרשות פנסיוניות

החוק בישראל מחייב את כלל המעסיקים להפריש כסף לחיסכון פנסיוני עבור העובדים. כל מעסיק חייב להפריש עבור העובדים הפרשות פנסיונית לקרנות הפנסיה, קופות הגמל או לביטוחי מנהלים. חשוב לזכור כי העובד רשאי לבחור בעצמו את קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים, אך לעיתים יש למעסיק הסדר טוב יותר וכדאי לבדוק מהם התנאים והאם משתלם לעבור לקופה אחרת. אמנם, החוק מחייב את המעסיק להפריש עבור העובד לביטוח הפנסיוני אך במסגרת המו"מ ניתן לדרוש תנאים משופרים ולהגדיל את ההפרשות לפנסיה.

תנאים סוציאליים כמו ימי מחלה, הבראה וחופשות

במסגרת המו"מ עם המעסיק חשוב לברר מהם התנאים הסוציאליים וכדאי לנסות לשפר את התנאים שהמעסיק מציע לכם. החוק מחייב את המעסיקים להעניק תנאים סוציאליים שונים, לרבות חופשה בתשלום בהתאם לוותק ולתקנות, ימי מחלה בתשלום מלא, הבראה ועוד. התנאים נקבעו בחוק, אך אפשר לשפר אותם ולציין בחוזה העבודה את התנאים המשופרים שנקבעו בשיחה עם המעסיק החדש, למשל תשלום בגין מחלה החל מהיום הראשון, יותר ימי חופשה בתשלום וכו'.

בונוס תקופתי

במשרות מסוימות בהן מקובל להציע לעובדים בונוס תקופתי בהתאם לביצועי החברה, אפשר לשפר את התנאים במהלך המו"מ עם המעסיק. חשוב לזכור כי המעסיקים רודפים אחרי עובדים עם יכולות ומיומנויות, וכדאי לנצל את המצב ולדרוש בונוס תקופתי גבוה יותר.

אופציות מהחברה

עובדי הייטק יכולים לדרוש אופציות בסטארטאפ כדי ליהנות מזכויות משתלמות ומשליטה חלקית בחברה. בענף ההייטק מקובל להציע אופציות לעובדים, בעיקר לטאלנטים, זו הטבה משתלמת ואין להתפשר בנושא זה. במהלך המו"מ עם המעסיק יש לסכם את התנאים לגבי אופציות בחברה לפי מחיר קבוע וידוע מראש, ויש נקודות זמן בהן כדאי לכם לממש את האופציות ולקבל תמורה אטרקטיבית במיוחד.

רכב מהעבודה

אם מעוניינים לקבל רכב מהעבודה יש לציין זאת במו"מ עם המעסיק, אך חשוב לבדוק את התנאים מראש ולהחליט מה עדיף – רכב צמוד מהעבודה (ליסינג) או קבלת החזר הוצאות נסיעה. כמו כן, חשוב לבדוק מראש האם יש הסדרי חניה במקום העבודה. 

עוד בנושא כללי
ציוד לגני ילדים
עיצוב גן ילדים: איך לבחור ציוד שמזמין חקר ולמידה

במאמר זה נתמקד בבחירה ושילוב ציוד חינוכי בגני ילדים, המזמין חקר ולמידה. נדגיש את השפעת הסביבה הפיזית על התפתחות הילדים ונסקור ציוד שתומך בפיתוח מוטורי, קוגניטיבי, וחברתי. המאמר מציע דרכים להטמעת הציוד בשגרה היומית, כדי ליצור סביבת למידה מעשירה ומלאת ידע.

קרא עוד »
עיצוב חדר אמבטיה
עיצוב חדר האמבטיה – איך תיצרו חדר אמבטיה מעוצב ופרקטי

עיצוב חדר אמבטיה: מדריך פרקטי ליצירת חלל מושלם
הכירו את הסודות של עיצוב חדר אמבטיה אידיאלי – מבחירת סגנונות עיצוב, דרך תכנון מרחב, חומרים וגוונים, ועד לאביזרי עיצוב. קבלו טיפים ליצירת חדר אמבטיה יפהפה ופונקציונלי שמשדרג את הבית ואת איכות החיים.

קרא עוד »
מחפשים כתבה?
נא להקליד בשורת חיפוש את הכתבה שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש