מגזין הכתבות של ישראל
חיפוש

מהו סמינריון?

סמינריון

בחלק מהתארים, יש דרישה מהסטודנטים להגיש עבודת סמינריון. זוהי עבודה שמוגשת לקראת סיום התואר. מדובר על עבודה משמעותית וגדולה. אורך עבודת הסמינריון משתנה ממקצוע למקצוע. כמו כן, הוא גם משתנה בין מוסדות הלימוד השונים. לרוב, מדובר על עבודה המכילה 10-40 עמודים שחלקם גם כוללים רשימת מקורות.

עבודת סמינריון תכתב בשפה העברית. מה שכן, לאורך הכנת העבודה, הסטודנטים יצטרכו להיעזר במקורות שיאפשרו להם לקבל מידע שיעזור להם לכתוב את העבודה. רוב המקורות הללו, כתובים בשפה האנגלית. עוד חשוב לציין בהקשר של עבודת סמינריון הוא שאת העבודה נדרשים להגיש פעם אחת במהלך התואר וזאת במרבית המקצועות. יש גם מקצועות בהם הסטודנטים ידרשו להגיש 2 עבודות סמינריון. מדובר על מקצועות כמו מדעי הרוח והחברה.

איזה עבודות סמינריון קיימות?

להלן סוגי העבודות:

-עבודת מחקר – מדובר על אחת העבודה הפופולאריות ביותר. בעבודה זו, הסטודנטים יערכו מחקר, יציגו תצפיות, השערות וכמובן ינתחו את הנתונים השונים וכל זאת על מנת שיוכלו להסיק מסקנות.  למעשה, בעבודת המחקר הסטודנטים מיישמים את התיאוריה שנלמדה לאורך התואר. 

-סמינריון בחינוך – מדובר על עבודה שנדרשת מסטודנטים שלומדים את מקצועות החינוך. העבודה תוגש לקראת סיום התואר. כמו כן, גם בעבודה זו, יהיה על הסטודנטים ליישם את כל הכלים שלמדו לאורך התואר שלהם.

-סמינריון במשפטים – מדובר על עבודה שנדרשת מסטודנטים שלומדים משפטים. העבודה תוגש בשנה האחרונה ללימודים. ישנם דגשים מסוימים לעבודת סמינריון זו. על הסטודנטים ליישם אותם כראוי.

-סמינריון בכלכלה – מדובר על עבודה שנדרשת מסטודנטים שלומדים כלכלה. גם כאן, העבודה תוגש לקראת סיום התואר. במסגרת העבודה, הסטודנטים נדרשים לנתח כל מיני מקרים. אין ספק שמדובר על עבודה מעניינת ביותר.

-עבודת תזה – מדובר על עבודה שעוסקת במחקר מקצועי, מקיף ואישי. מי שצריך להגיש אותה, הם סטודנטים לתואר שני. כאשר יגישו אותה, הם יוכלו לקבל את הזכאות לתואר.

שלבים מרכזיים לכתיבת עבודת סמינריון

להלן השלבים:

-יש לעבור על רשימת הסילבוס ורשימת הנושאים וכמו כן על מבנה העבודה ודרישותיה.

-יש לבחור את הנושא לסמינריון בתבונה. כמו כן, מומלץ לבדוק שיש מספיק חומר תאורטי על הנושא.

-יש לאשר את הנושא שנבחר לעבודת הסמינריון מול המרצה וזאת עוד לפני שמתחילים את שלב הצעת המחקר.

-כאשר הוצגה הצעת המחקר ואישור המתווה, יש את השלד לעבודה. על בסיס השלב, תבנה כל העבודה.

-חשוב לזכור שיש 2 גישות לעבודת סמינריון שיש בה מחקר והן אינדוקציה ודדוקציה. הכוונה היא האם יש להתחיל מסקירת הספרות אל המחקר או לבצע קודם את המחקר ואחר כך להיעזר בספרות. בשנים האחרונות, אפשר לראות שהמון מרצים מציעים לסטודנטים להתחיל מסקירת הספרות וכך גם לקבל מושג לגבי הנושא המחקר. 

-יש למצוא חומרים רלוונטיים ולהתבסס על מאגרי מידע. אלה נמצאים באתר הספרייה של המוסד הלימודי, בספרייה עצמה הנמצאת במוסד וכמו כן יש גם 2 מאגרים גדולים שניתן להיעזר בהם והם: "גוגל סוקלר" ו"מפתח חיפה".

-יש להציג את הסקירה הספרותית. אם מדובר על עבודה שכוללת בתוכה גם מחקר, אז יש להציג את הנושאים הרלוונטיים עליהם מבוסס כל תהליך הניתוח. מנגד, אם העבודה היא תאורטית בלבד וללא מחקר, אז מומלץ שהרצף יהיה הגיוני וגם קוהרנטי. כלומר, יש לבנות סיפור ולרתק את הקורא.

-יש להציג את שיטת המחקר. כלומר יש לסקור את משתתפי המחקר, כלי המחקר, הליך, שיטת ניתוח נתונים ועוד.

-יש להציג את הממצאים וכמו כן לכתוב את פרק הדיון או הסיכום של העבודה. 

-יש להציג את המקורות הביבליוגרפיים בה נעשה שימוש בעבודה.

עוד בנושא לימודים בישראל
animation
לימודי אנימציה

אנימציה היא תחום שובה לב המתפתח במהירות. עם הביקוש הגובר לאנימציה איכותית בתעשיות שונות, מכללות לאנימציה הפכו לבחירה פופולרית עבור אנשים המעוניינים לבנות קריירה בתחום

קרא עוד »
יועץ מס או מנהל חשבונות?

במידה ואתם מתלבטים האם להירשם לקורס ייעוץ מס או לקורס הנהלת חשבונות, הכתבה שלנו היא בדיוק בשבילכם. הכתבה בשיתוף עם אתר מכללת השכל המציעה מגוון

קרא עוד »
כתיבה אקדמיית
טיפים לכתיבת עבודה אקדמית

כל סטודנט במהלך לימודיו, יידרש להגיש עבודה אקדמית. מדובר על אחת המטלות הפופולאריות ביותר במוסדות להשכלה גבוהה כמו אוניברסיטאות ומכללות. המטרה היא להעביר מידע על

קרא עוד »
מחפשים כתבה?
נא להקליד בשורת חיפוש את הכתבה שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש