מגזין הכתבות של ישראל
חיפוש

מדריך למתחילים: 6 דברים מהותיים לדעת על אופציות בסטארטאפ

מניות בסטארט אפ

כאשר אתם באים לבחור מקום עבודה, אתם כמובן חייבים לבחון את חבילת התגמול שתקבלו. אז מה חשוב לדעת על אופציות על מנת להפיק מהן את מלוא התועלת ולהגיע בהמשך לתגמולים גבוהים שאולי אף ישנו את החיים שלכם?

נבדוק את העניין.

אז קיבלתם כמה וכמה הצעות עבודה מכמה סטארטאפים שנראים לכם מבטיחים במיוחד. בכל אחת מהם מבטיחים לכם שכר ברוטו בסדר גודל די דומה לצד חבילה של אופציות. הפוטנציאל הגלום בכל אחד מהם עשוי להיות סכומים משני חיים ממש אך ברור שכגודל הסיכוי כך גם גודל הסיכון.

אז כדי שתוכלו להיות בטוחים שמבחינתכם עשיתם את הטוב ביותר על מנת לא לפספס את ההזדמנויות של החיים שלכם, עליכם לדעת כמה דברים מאוד מהותיים וחשובים.

  1. אופציה – מה היא?

אופציה היא הזכות שיש לאדם לרכוש מניה בתעריף מוגדר וקובע מראש. זאת בהתאם לתנאים המוגדרים על ידה.

חשוב להבין שאופציה היא לא כמו מניה והיא יכולה גם לפקוע עם הזמן. אך כל עוד היא עדיין בתוקף, הרי ברגע שהיא מבשילה ואתם יכולים לממש אותה, הרי שטיימינג למימוש ההטבה היא בידיים שלכם.

מתברר כי עובדים שמחזיקים במניות או אופציות של חברה אשר בה הם עובדים מעניקה זהות אינטרסים אשר זו משרתת לטובה את כל הנוגעים בדבר.

  1. הסכם חוזי

חשוב להבין כי אופציה היא למעשה הסכם חוזי. יש בו תנאים שונים המגבילים אותו ואי עמידה בתנאים הללו תגרום לכך שהאופציה בעצם תפקע.

ישנם שני מסמכים משפטיים אשר אלו מגדירים את תנאי האופציות. יש תוכנית תגמול שזהו מסמך כללי המגדירה את כל התנאים להקצאת האופציות והמניות ויש את הסכם ההקצאה שזהו החוזה הנערך ביניכם לבין החברה.

  1. מחיר המימוש – חשוב לדעת מהו המחיר אשר בה תוכלו לממש את האופציות על מנת להפוך אותם למניות. חשוב להכיר את המוזג בתוך הכסף או מחוץ לכסף – ברור שהשאיפה תמיד תהיה לממש אופציות שהן בתוך הכסף.
  2. מיסוי האופציות – מס ההכנסה הוא גם כן אחד השותפים בעסקת האופציות. חשוב שתכירו את המסלולים השונים על מנת שתבחרו בסופו של דבר במסלול היכן נכון עבורכם.
  3. ייפוי כוח – בכל סיטואציה כזו כאשר מדובר בחברה פרטית שהיא פועלת על פי הנהוג, הרי שיהיה עליכם להעניק ייפוי כוח למנכ"ל או יושב ראש של החברה שיוכל להצביע עבורכם.

דבר זה עשוי להיות שרירותי בלי מקום למשא ומתן.

  1. תוקף של האופציות – בכל הסכם יש תוקף וכך גם לאופציות. על פי רוב מועד הפקיעה יעמוד על בין שש לעשר שנים מיום ההקצאה. אם מועד הפקיעה מתקרב והאופציות לא הבשילו, שווה לבדוק אופציות בסטארט אפ של תשלום מחיר המימוש ולהפוך לבעלי מניות.  
עוד בנושא טכנולוגיה
אינסטגרם
מהו קידום באינסטגרם

אינסטגרם היא פלטפורמת מדיה חברתית שבה משתמשים יכולים לשתף תוכן ויזואלי באופן חזותי וכך לייצר קמפיינים בתחומים שונים- כל הפרטים על קידום באינסטגרם בכתבה הבאה.

קרא עוד »
מחפשים כתבה?
נא להקליד בשורת חיפוש את הכתבה שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש